7 סיבות לכך ש- Articulate Storyline משנה את חוקי המשחק בלמידה מתוקשבת וניידת

Articulate Storyline

בשיטוט אקראי בציוצי טוויטר אחר האנשים שאני עוקב אחריהם, נתקלתי בציוץ של rjacquez שהציג קישור לפוסט האחרון בבלוג שלו אודות Articulate Storyline. מכיוון שאנחנו נערכים להשקה של Storyline בישראל (ראו פוסט בבלוג שלנו כאן על ההתנסות הראשונית שלנו בכלי, ודוגמא ראשונה לתוצר בעברית), הציוץ סקרן אותי וקראתי את הפוסט. מה שמעניין מאוד הוא שעד לפני מספר חודשים RJ Jacquez עבד 13 שנים בתפקיד בכיר בחברת Adobe ולפני כן ב- Macromedia שנרכשה על ידה, וייצג את Captivate ו- Adobe E-learning Suite.

ראיתי ערך בתרגום של הפוסט לעברית לטובת מפתחי למידה בארץ, ולכן פניתי דרך הטוויטר ל- RJ Jacquez וביקשתי ממנו לתרגם כאן את הפוסט עבורכם. לשמחתי, תוך שניות מעטות התקבלה התשובה החיובית, והתוצאה לפניכם (בתוספת קטנה שלי ורלוונטית מאוד עבורינו – התמיכה בעברית ובימין-שמאל). הכותרת המקורית של הפוסט היא:

7 reasons why the new Articulate Storyline is a Game-Changer for eLearning and mLearning

והוא מופיע כאן.

תרגום הפוסט

ראשית, ברצוני לברך את כל מי שעבדו בחברת Articulate לקראת ההשקה של Storyline. פרויקט אדיר כגון זה של כתיבת תוכנה כמו Storyline מאפס אינו משימה פשוטה. אבל אם יש חברה שמסוגלת לעשות זאת, אין ספק שזו Articulate. אני אוהד של Articulate מזה זמן רב, אפילו כאשר עבדתי בחברת Adobe על מוצרי Captivate ו- eLearning Suite.

יום לאחר סיום עבודתי ב- Adobe פגשתי לראשונה את Arlyn Asch, המנהל הטכנולוגי של Articulate, שהציג לי את Storyline ושוחח איתי. לאחר שעה בלבד שראיתי על מה הם עובדים, הבנתי ש- Storyline עומד לשנות את חוקי המשחק. מאז הזדמן לי לשוחח עם אנשים נפלאים רבים נוספים ב- Articulate, כולל המייסד והמנכ"ל Adam Schwartz, וכל פעם התחוור לי עד כמה הם מלאי התלהבות סביב מה שהם עושים – ליצור מוצרים מעולים לטובת לקוחותיהם. אין זה פלא שיש להם אלפי אוהדים המהללים את מוצריהם וממליצים עליהם לעמיתים ברשתות חברתיות.

לפני שאחלוק עמכם את מחשבותיי מדוע Articulate Storyline משנה את כל התמונה עבור העוסקים בלמידה מתוקשבת ומנער את התחום של למידה ניידת, ברצוני להקדים ולומר שהסיבות שאפרט בהמשך מבוססות על הניסיון הרב שלי עם Adobe Captivate ב- 13 השנים האחרונות, החל מהזמן בו נקרא RoboDemo, דרך הפיכתו למוצר של Macromedia, ובשש השנים האחרונות בחברת Adobe בתפקיד Senior Product Evangelist עבור מוצרי Adobe Captivate ו- eLearning Suite.

אז הנה לפניכם הדברים שהרשימו אותי ב- Storyline, חלקם יכולות של המוצר, ואחרים פחות מוחשיים (כגון קהילת Articulate) אך חשובים מאוד, ולפיכך זה המרכיב הראשון ברשימה שלי.

1. הקהילה המקוונת של Articulate

איני יודע אם Articulate היו מציבים את התכונה הזו בתיאור המחולל, אבל ייתכן שזה נכון שיעשו זאת. זהו אחד מהיתרונות הלא מוחשיים המשמעותיים ולפיכך אני פותח את הרשימה בפרגון לקהילה המדהימה שאנשים כגון Tom Kuhlmann, David Anderson, Jeanette Brooks ורבים אחרים עמלו לבנות בהתלהבות זמן רב. בפוסט אחר על 5 סיבות מדוע עליכם להצטרף לקהילת Articulate אם אתם בתחום של למידה מתוקשבת, שכתבתי בעבר, ציינתי שזו התכונה המנצחת שאין לה אח ורע בתעשייה. כתבתי גם שעבורי, אחד הדברים המתסכלים ביותר בעבודה בחברת Adobe בצוות של Captivate היה תמיכה ושירות לקוחות לא טובים שחברת Adobe סיפקה ללקוחות. אלו לא דברים שיקרו לכם בקהילה של Articulate – אני יכול להבטיח לכם – אז זו סיבה בפני עצמה להמליץ על Storyline החדש לעומת Adobe Captivate. אך כמובן שיש יותר מזה.

2. ממשק וחוויית משתמש

אם יש משהו אחד שמהפכת האפליקציות לניידים לימדה אותנו, הרי זו החשיבות הקריטית של חוויית משתמש כיום. אפליקציות חייבות לענג את המשתמש ובסופו של דבר ממשק המשתמש הוא האפליקציה. אני תמיד מודד הצלחה של אפליקציה לפי המידה בה היא גורמת לי לשוב אליה או שאני פשוט משתמש בה פעם אחת ומחזיר אותה למדף הוירטואלי. מניסיוני, Articulate בונים תוכנות שאינם רק נעימות לעין, אלא גם אינטואיטיביות וקלות לשימוש. אני זוכר את הפעם הראשונה שהתקנתי את Articulate Engage, וחשבתי שככה צריך לבנות תוכנה – היא יפה והיא מושכת את המשתמש. זה היה כמעט כמו להשתמש באפליקציית iPad מעוצבת היטב. זה גרם לי לחזור שוב ושוב – וכך גם התחושה עם Storyline החדש.

3. למעשה אין עקומת למידה

אם יש משהו אחד שחברת Articulate יודעת לעשות זה לעזור ללקוחות לפתח למידה מתוקשבת, והדבר ניכר באופן בו פיתחו את Storyline. Storyline מותקנת כתוכנה נפרדת ואינה תוסף ל- PowerPoint, אולם אם אתם יודעים להשתמש ב- PowerPoint תרגישו נוח מאוד עם Storyline. אמירה שהייתי שומע רבות ממשתמשים חדשים של Adobe Captivate היה שקשה למדי להתחיל ופעמים רבות שמעתי שלאחר שהתחילו את הפרוייקט הראשון שלהם, בהו במסך השקופית הריקה הראשונה בחרדה. Articulate וידאו שדבר כזה לא יקרה עם Storyline. למשל, אפילו אם אתם חדשים בפיתוח למידה מתוקשבת, כאשר תוסיפו שקופית חדשה לפרוייקט, תוכלו לבחור מתוך תבנית שקופיות כגון תרחישים אינטראקטיביים שתוכלו להתאים בקלות כפי שרואים במסך שלפניכם. וזוהי רק ההתחלה, יש במסך זה קישור שייקח אתכם לקהילת Articulate, שם תוכלו להוריד תבניות חינמיות נוספות שיעלו חברי הקהילה. זה דבר מרשים מאוד לא רק עבור משתמשים חדשים אלא גם למנוסים יותר.

4. מקום אחד לכל נכסי פיתוח הלמידה

אחד האתגרים הכרוכים בפיתוח למידה מתוקשבת הוא ריכוז כל הדמויות הנדרשות כדי לבנות תרחישים דומים למציאות. פעמים רבות אנו נאלצים לבקר באתרים שונים כדי לרכוש דמויות המתאימות לפרוייקט שלנו וזה עלול לגזול זמן רב וכסף. Articulate יודעים זאת ואהבתי את גישתם לפתרון בעיה זו ב- Storyline. Storyline כולל לא רק דמויות מצוירות ומצולמות רבות מחוץ לקופסא (ודמויות נוספות שניתן לרכוש) אלא גם וריאציות על כל דמות – הנקראות תנוחות (Poses), כגון תנוחת חשיבה, הפתעה, המתנה, התרגשות ועוד. כך קל למצוא את הדמות המתאימה לכל פרוייקט וזו סיבה נוספת להמליץ על Storyline.

5. אינטראקציות ללא שורה אחת של קוד

אחד הסודות ליצירת לומדות אפקטיביות הוא לכלול את הכמות הנכונה של אינטראקציות כדי לגרום ללומד להיות מעורב, ו- Storyline הופך את הבנייה של אינטראקציות, אפילו מורכבות, למשימה קלה. כאשר בתוכנת Captivate נוספו יכולות מתקדמות (Advanced Actions) לא התלהבתי מכך מכיוון שלדעתי מקצועני פיתוח למידה רבים לא רוצים להתעסק עם כתיבת קוד כדי לבנות אינטראקציות מוצלחות, והייתי מעדיף את הכיוון שבחרו Articulate ושמפשט את היצירה של אינטראקטיביות ללא הקלדת קוד. Storyline משלב מושגים כגון טריגרים (Triggers), שכבות (Slide layers), מצבים (States) ומשתנים (Variables) על מנת לבנות אפילו אינטראקציות מורכבות ביותר. הנה סיבה נוספת לאהוב את Storyline, לדעתי.

6. הדור הבא של הקלטת מסכים (סרטוני סמן)

זוהי אחת היכולות האהובות עלי ביותר ב- Articulate Storyline. הגישה של Storyline ליצירת סימולציות של תוכנה ומערכות היא גישה חדשה לגמרי בהשוואה ל- Captivate. ראשית יש יכולת לביצוע Zoom לקירוב והתרחקות, בדומה למה שקיים ב- Camtasia, יכולת שמשתמשי Captivate ביקשו מזה זמן רב. אך זו רק ההתחלה. שלא כמו בתוכנת Captivate, בה עליכם לבחור אם תרצו ליצור הדגמה, מבחן, תרגול מודרך או סרטון מלא ואז התוצאה היא ריבוי פרויקטים אם תרצו סוגים שונים של סרטוני סמן, Storyline מציעה גישה חדשה לגמרי. כאשר אתם מקליטים סרטון מערכת בעזרת Storyline אתם מקבלים וידאו באיכות גבוהה שתוכלו להשתמש בו גם להראות ללומדים תהליך מסוים, כולל קירוב והתרחקות לחלקים במסך. אולם מהוידאו היחיד הזה שהקלטתם תוכלו לחזור וליצור גרסה של הדגמה צעד אחר צעד, וכן גרסה של תרגול ומבחן, הכל בתוך אותו פרוייקט ומההקלטה היחידה שביצעתם. אבל חכו, יש עוד. Storyline כולל גם יכולת הנקראת Action Fine-tuning, שמאפשרת לכם לחזור ולערוך התאמות לסימולציות שלכם. אני אעלה וידאו על כך בימים הקרובים.

7. HTML5, Flash, למידה ניידת

הנקודה הבאה חשובה לא פחות, והיא העובדה ש- Storyline מציג משהו שלי אישית מאוד חשוב, והוא התמיכה ב- HTML5 ובלמידה ניידת (Mobile Learning). אני מאוד אוהב מה שעשו כאן לגבי פיבלוש ל- HTML5 והאפשרות של בעלי iPad לצרוך לומדות שנוצרו עם Storyline. בחנתי את האפליקציה של Storyline עבור iPad זמן מה ואני שמח לציין שביצוע לומדה על גבי iPad היא חוויה נעימה. אשמח לראות את היכולת הזאת מורחבת בהדרגה למכשירים ניידים נוספים עם הזמן.

מסקנה

יש כל כך הרבה דברים לאהוב במחולל Articulate Storyline החדש והייתי בקלות יכול להמשיך את הרשימה שלעיל, אבל אני מאמין שכל הסיבות הללו מושכות מספיק על מנת שמשתמשים חדשים יקבלו את Storyline בברכה, וכך גם משתמשים ותיקים בכלי Articulate Studio הרוצים להוסיף את Storyline לארגז הכלים שברשותם. אני רואה בעיני רוחי משתמשי Captivate בהמוניהם המבקשים לעבור ל- Articulate Storyline. מזה זמן רב אני מאוד נלהב לגבי Articulate Storyline, והרכבתי צוות כדי להציע שירותי ייעוץ והדרכה בנושאי Storyline וכלי פיתוח למידה מתוקשבת אחרים. תוכלו ללמוד עוד על שירותים אלו כאן.

מה אתם חושבים על Articulate Storyline? אתם מוזמנים לשתף את מחשבותיכם בתגובות לפוסט.

התוספת שלנו – מדברים עברית!

כמובן שעבורנו בישראל Articulate Storyline מביא בשורה חשובה נוספת – התמיכה בעברית ובכתיבה מימין לשמאל. על פי הניסיונות שלנו ב- Kineo בחודשים האחרונים עם גרסת ה- beta של Storyline, התמיכה בעברית היא טובה, וניתן לכתוב טקסטים ופסקאות בכיוון מימין לשמאל, וכן להתאים בקלות את שפת ממשק המשתמש לעברית (ולשפות נוספות, כמובן). בחודשים הקרובים אנו מתכוונים להציע ללקוחותינו תבניות התומכות בעברית ומאפשרות ליצור במהירות תוצרי למידה אינטראקטיביים ואיכותיים בעברית ובכלל. תוצר ראשון לדוגמא בעברית תוכלו למצוא בפוסט שלנו כאן.

Storyline בעברית

מעבר לשותפות עם Articulate במכירת רישיונות משתמשים, אנו מציעים גם שירותי Articulate שונים, לרבות ייעוץ, הדרכה והכשרת צוותים פנימיים, ליווי ותמיכה, פיתוח תבניות ולומדות, עיצוב והתאמת ממשק משתמש ועוד. צרו איתנו קשר לקבלת מידע נוסף ולרכישת תוכנת Articulate עבור ארגונכם.

VN:F [1.9.22_1171]
דירוג: 3.0/5 (2 הצבעות שהתקבלו)
7 סיבות לכך ש- Articulate Storyline משנה את חוקי המשחק בלמידה מתוקשבת וניידת, 3.0 out of 5 based on 2 ratings
Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

אין תגובות עדיין.. היה ראשון להגיב!

שלח תגובה